دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت: مالیات موثر، یک ضرورت برای کنترل و کاهش مصرف دخانیات است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ | 
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:  مالیات موثر، یک ضرورت برای کنترل و کاهش مصرف دخانیات است
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران : در ایران بین 50 تا 55 هزار نفر در سال به دلیل ابتلا به بیماری های ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.
به گزارش وبدا، دکتر احمد جنیدی رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: هزینه های مصرف دخانیات برای درمان بیماری های مرتبط در ایران سالیانه حدود 200 هزار میلیارد ریال برآورد می شود.
وی گفت: شواهد جهانی نشان می دهد که هزینه های مربوط به مراقبت های بهداشتی تنها 30 درصد از کل هزینه های اقتصادی مصرف دخانیات را شامل می شود.
دکتر جنیدی افزود: این در حالی است که عمده هزینه اقتصادی مصرف دخانیات (70 درصد) مربوط به از دست دادن بهره وری ناشی از مرگ زودرس یا از دست دادن روزهای کاری و غیبت از کار بعلت ابتلا به بیماری های ناشی از مصرف دخانیات است.
وی افزود: دخانیات به عنوان بزرگترین عامل قابل پیشگیری مرگ و میر بیماریهای غیر واگیر در جهان شناخته شده است و بیش از 7000 ماده شیمیایی در دود مواد دخانی شناسایی شده که 70 نوع آن سرطانزای قطعی است.
دکتر جنیدی گفت: مصرف دخانیات موجب بروز حداقل 14 نوع سرطان می شود و بیش از 90 درصد موارد سرطان ریه در افراد مصرف کننده دخانیات رخ می دهد.
وی افزود:دخانیات عامل مرگ سالیانه 7 میلیون نفر در جهان است که از این تعداد 900 هزار مرگ فقط به دلیل مواجهه با دود آن رخ می دهد. افرادی که مصرف کننده نیستند ولی در معرض مواجهه با دود ناشی از مصرف دیگران هستند.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت مناسب ترین نرخ مالیات برای کاهش موثر مصرف، حداقل 75 درصد قیمت خرده فروشی است. این میزان در ایران تنها 10 درصد قیمت خرده فروشی است که موجب شده است متوسط قیمت سیگار در کشور حدود نیم دلار بشود. با در نظر گرفتن تورم و درآمد، قیمت سیگار طی سال های 1387 تا 1395 کاهش یافته و در رتبه بندی جهانی از مرتبه هجدهم در بین کشورهایی که کمترین قیمت سیگار را دارند به مرتبه سیزدهم در بین سال های 1387 تا 1395 تنزل یافته ایم.
وی افزود: برای رسیدن به هدف کاهش نسبی 30 درصد در میزان شیوع مصرف دخانیات تا سال 1404، ایران باید تلاش های کنترل دخانیات خود را تقویت کند و بر موثرترین اقدامات که افزایش مالیات و قیمت محصولات دخانی است تأکید داشته باشد.
دکتر جنیدی اظهار داشت: متاسفانه در سال های اخیر ادعای صنایع دخانی نسبت به تاثیر افزایش قاچاق ناشی از افزایش مالیات و بحث اشتغال مانع اجرای صحیح این سیاست گردیده است. این در حالی است که تجربیات جهانی نشان داده افزایش مالیات ارتباطی با قاچاق ندارد و در بیش از 76 کشور موفق افزایش مالیات با کاهش قاچاق و افزایش درآمد دولت ها همراه بوده است که این درآمد در بخش های زیربنایی دیگر برای ایجاد اشتغال هزینه شده است.
وی گفت: ایران جزو 14 کشوری در جهان است که هیچ مالیات ویژه ای را برای دخانیات اعمال نمی کند. این مالیات که موثر ترین نوع مالیات بر محصولات دخانی است طبق بند ب ماده 69 قانون الحاق مصوب سال 93 مجلس محترم شورای اسلامی و ماده 73 قانون برنامه ششم الزام آور است که متاسفانه تنها در بودجه سال 95 اجرا گردید.
دکتر جنیدی افزود: در بودجه 97 مالیات ویژه ای به ازای هر نخ سیگار داخلی 350 ریال و وارداتی 500 ریال در اجرای بند ب ماده 69 قانون الحاق پیشنهاد شده که در صورت تصویب، اندکی از فاصله موجود با حد مطلوب را در این زمینه کاهش می دهد. متاسفانه تلاش مستمر صنایع دخانی برای به حداقل رساندن میزان مالیات برای تامین سود بالای 50 درصدی سهام داران آنها موجب گرایش جوانان به مصرف این محصول مرگ آور می شود.
وی در پایان گفت:بدون وضع مالیات موثر و افزایش قیمت محصولات دخانی، امیدی به کاهش مصرف نباید داشت و سازمان جهانی بهداشت آینده نگران کننده ای را در مورد وضعیت شیوع مصرف در ایران پیش بینی نموده است.

 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 790 بار   |   دفعات چاپ: 46 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر